masa

Antysmogowa rowerowa masa krytyczna.

IMG_20161021_100950W imieniu Koalicji dla Czystego Powietrza w Opolu dziękujemy za zorganizowanie antysmogowej masy krytycznej.

Dziękujemy również za uczestnictwo Stowarzyszenia Rowerowego Piasta Opole w naszej wspólnej koalicji.

Działamy razem już od roku i są pierwsze efekty naszej pracy – uruchomiony został społeczny monitoring zanieczyszczeń powietrza OSA, z naszej inicjatywy rozpoczeły się prace w samorządzie województwa nad uchwałą antysmogową, funkcjonuje i jest do Państwa dyspozycji również strona internetowa www.powietrze.opole.pl Nade wszystko jednak wzrósł  i wzrasta poziom świadomości mieszkańców i władz w zakresie jakości powietrza i skutków jakie zanieczyszczenia wywierają na nasze życie i zdrowie. Duża w tym zasługa opolskich mediów, które fachowo i rzetelnie relacjonują sytuację związaną ze smogiem.

Przed nami kolejne ważne wyzwania – wymiana trujących pieców w Opolu, rozbudowa i nowe podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, oraz doprowadzenie do zrównoważonego transportu w mieście. Aby zrealizować te zadania musimy skutecznie wywierać presję na władze lokalne, które przez bardzo długi czas nie zauważały problemu zanieczyszczonego powietrza. To się pomału zmienia, także dzięki takim inicjatywom jak Masa Krytyczna.

Mamy nadzieję, że to ostatni taki sezon grzewczy, w którym niemal codziennie jesteśmy narażeni na zatruwanie naszych organizmów różnymi toksynami unoszącymi się w powietrzu. Nie zgadzamy się i nie pozwolimy na dalsze zaniechania w tym zakresie odpowiedzialnych za jakość powietrza przedstawicieli władz samorządowych i centralnych. Nasz głos i nasze zaangażowanie mają znaczenie. Apelujemy do Prezydenta Opola o zintesyfikowanie działań zmniejszających zatrucie powietrza, apelujemy o zwiększenie kwot na wymianę starych pieców i zwiększenie poziomu dofinansowania do 80% kosztów wymiany kotłów. Tylko w taki sposób można skutecznie walczyć ze smogiem. Prosimy po raz kolejny, aby w dniach, kiedy panuje największe zanieczyszczenie powietrza komunikacja miejska była nieodpłatna, tak aby ruch uliczny generował jak najmniejszą emisję spalin.

Wszystkich Państwa prosimy o dalsze wspieranie naszej społecznej Koalicji dla Czystego Powietrza w Opolu oraz zaangażowanie w codzienną walkę ze smogiem. Zapraszamy na nasz profil facebookowy Czyste Powietrze dla Opola oraz na stronę internetową www.powietrze.opole.pl
A dziś życzymy udanej imprezy i bezpiecznej jazdy.

Pozdrawiamy!

W imieniu Koalicji

Jarosław Pilc

 

Dodaj komentarz